Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Akce v okolí

Akce v okolí


2 Následující

Alchymistická dílna

Místo
Palackého náměstí 377, Kutná Hora-Vnitřní Město, 28401 Kutná Hora
Datum konání
Stálá akce
Typ

V rámci expozice v Santurinovském domě můžete navštívit alchymické laboratoře ve sklepě a oratoř v horní kapli. Dole se pracovalo na přeměně méně ušlechtilých kovů na kovy ušlechtilejší a nahoře mělo něco podobného probíhat v lidské duši. V Hoře opravdu alchymické laboratoře existovaly a zkoušeli v nich stříbro proměňovat na zlato.

Více

Historický a stavební vývoj Ratají. Středověk středního Posázaví. Středověké sklepení

Místo
Zámecká 1, 28507 Rataje nad Sázavou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Stavy mysli - za obrazem

Místo
Barborská 52, Kutná Hora-Vnitřní Město, 28401 Kutná Hora
Datum konání
Stálá akce
Typ

To nejlepší ze sbírkového fondu GASK v nové stálé expozici. Nové pojetí se výrazně liší od tradičních postupů při tvorbě stálé expozice, které mapují postupné historické budování sbírky. Oproti zmíněným postupům je nová stálá expozice založena na jednotlivých okruzích, odpovídajících konkrétnímu úseku citového či myšlenkového rozpoložení člověka, který stojí u zrodu představených děl (například úzkost, touha, radost). Místo uskupení děl v expozici čistě podle časové či slohové vzájemnosti počítá nová expozice s konfrontováním děl, která mají společný uchopitelný rozměr vnitřního života.

Více

Ojedinělá expozice

Místo
Havlíčkovo náměstí 552, Kutná Hora-Vnitřní Město, 28401 Kutná Hora
Datum konání
Stálá akce
Typ

Jedná se o ojedinělou expozici pojatou k dosud ne zcela známému a zveřejňovanému tématu Kutné Hory. Chce tak podnítit zájem o jednu ze zanedbaných částí kutnohorských dějin. Výstava začíná fotografickou expozicí a přibližuje Kutnou Horu i z jiných pohledů a ukazuje tak i skrytá zákoutí starého města. Další, hlavní část expozice představuje odvrácenou tvář města a přibližuje se k pravému jádru zločinu a tím i k „Manuálu práva útrpného" v Kutné Hoře. Poukazuje tak na známé i méně známé zločince, kteří působili právě zde a poutavými příběhy odhaluje jejich zločiny, včetně útrpných výslechů až po samotné potrestání. Jde tedy o skutečné příběhy doplněné zajímavými ilustracemi a nástroji na mučení a trestání. Se zločiny byla spojena i doba husitská, kde se Kutná Hora stala v očích kacířů skoro opravdovým symbolem zla. O tom i dalším zjistíte při pohledu na husitské zbraně či prostorový obraz vozové hradby. Celá expozice se uzavírá (přes havířské nepokoje na Horách Kutných) nejznámějšími pověstmi a legendami, které se váží ke Kutné Hoře.

Více

Interaktivní zóna

Místo
40, 28601 Semtěš
Datum konání
Stálá akce
Typ

Návštěvníci si mohou vyzkoušet některé činnosti každodenního života našich předků a to např. získání mouky na drtiči, pletení na dutince, runové písmo, psaní husím brkem, módu, zbraně a zbroj, středověké tresty i hry a další překvapení. Na interaktivity navazuje Stezka rytíře Rubína, na kterou dostanete, v rámci vstupenky, pracovní list a po návratu a splnění úkolů na Stezce, čekají malé odměny. Stezka Vás zavede okolo Semtěše nejen na některá místa již zmiňovaná. Zde Vás čeká popis, obrázek a úkol.

Více

Kostnice

Místo
Zámecká, Kutná Hora
Datum konání
Stálá akce
Typ

Kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých. Je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Poté, co podle pověsti jeden ze sedleckých opatů, který do Jeruzaléma cestoval s diplomatickým poselstvím, přivezl z hakeldamského pole hrst hlíny a rozprášil ji na klášterním hřbitově, stal se tento hřbitov takzvaným Svatým polem, nejstarším ve střední Evropě. To vyvolalo zájem o pohřeb v Sedlci a tak se sedlecký hřbitov začal rozrůstat. Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. V roce 1421 byly objekty sedleckého kláštera zasaženy požárem založeným husity, požár částečně zasáhl také stavbu hřbitovního kostelíka. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid. Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.

Více
2 Následující